Dostawa - tylko InPost

Od 17 marca 2020 roku (do odwołania), zamówione u nas wydawnictwa będziemy wysyłali tylko poprzez paczkomaty InPost, które dają możliwość bezkontaktowego sposobu wysyłania i dostarczania przesyłek

Księgarnia - braki

Zwracamy Państwa uwagę, że w obecnym okresie może się zdarzyć, że w magazynie nie będziemy mieć potrzebnej ilości wydawnictw. Do odwołania nie będziemy ich uzupełniać. Przepraszamy za ewentualne utrudnienia

NaszeSudety zapraszają

Cieszymy się, że trafiliście Państwo na stronę Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. Chcielibyśmy zachęcić również do częstych odwiedzin naszej głównej witryny, jaką jest serwis NaszeSudety.pl

SGTS 7: Pogórze Kaczawskie

Książki, przewodniki » Słownik Geografii Turystycznej Sudetów

Cena:97.80

     Zaczęło się skromnie od cieniutkiego, bo liczącego zaledwie 124 strony, tomu zatytułowanego ''Góry Izerskie'', który w 1989 roku wydało Wydawnictwo PTTK ''Kraj''. Nikt wówczas nie spodziewał się, że kilkanaście lat później opracowana zostanie większość pasm górskich Sudetów. Właściwie z 21 jednostek pozostało obecnie tylko sześć do wydania. Mowa oczywiście o największej monografii polskich Sudetów, a mianowicie o Słowniku Geografii Turystycznej Sudetów.

     Kilka dni temu na półkach księgarskich pojawił się kolejny tom Słownika, oznaczony numerem 7 – Pogórze Kaczawskie. Każdy kto choć raz był na Pogórzu, wie jak wiele krajoznawczych obiektów, miejscowości, czy atrakcji turystycznych się tutaj znajduje. Wiedza ta pozwalała na wyobrażenie sobie jak wiele stron musi posiadać tom przedstawiający ten region. Rzeczywistość przerosła jednak wszelkie oczekiwania, bo oto dostaliśmy do rąk potężną ''cegłę'' liczącą ponad 700 stron!

     Jest to opracowanie solidne, sygnowane nazwiskami wybitnych znawców Sudetów, tym bardziej cenne dla turysty i krajoznawcy. Zdarzało mi się spotkać na szlaku osoby z mapą i jednym z tomów słownika, które uważały tę kombinację za najlepszą z możliwych. I rzeczywiście wiedza zawarta w kolejnych tomach jest bardzo szeroka, znacznie przekraczająca założenia najbardziej nawet szczegółowego przewodnika turystycznego.

     Od samego początku zachowany został układ poszczególnych tomów. Tak więc przy opisach obiektów znajdujemy informacje o historycznych nazwach, historię, nazwiska znanych osób związanych z miejscem, zabytki archeologiczne, architektury i budownictwa, a przy miejscowościach również ich podział administracyjny i liczbę mieszkańców. Ważne są również informacje o szlakach turystycznych przebiegających w pobliżu i bibliografia, która pozwala samemu sięgnąć po szczegółowe opracowania.

 

 


[red] Marek Staffa: ''Słownik Geografii Turystycznej Sudetów. Tom 7. Pogórze Kaczawskie''. Wydawnictwo I-BIS, Wrocław 2002. Okładka miękka, format 16,5 x 24 cm, stron 704, liczne czarno-białe ilustracje.

 

Komentarze

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com