Szanowni Państwo!

Sudecka Księgarnia Wysyłkowa w okresie od 11 do 19 sierpnia 2017 r. działała będzie w ograniczonym zakresie. Zamówienia złożone w tym czasie będziemy potwierdzać oraz realizować po 20 sierpnia 2017 r. Bieżące wysyłki realizujemy do czwartku, 10 sierpnia 2017 r.

Śląsk bez granic. Zamki trzech narodów

Książki, przewodniki » Pozostałe książki

Cena:27.50

Śląsk, dawniej jedna kraina, dziś ziemia podzielona przez trzy narody. Jego największa cześć leży w Polsce, lecz Śląsk to także niewielki fragment dzisiejszych Niemiec oraz północno wschodnie krańce Czech, graniczące z naszym krajem.

Niegdyś była to kraina zamków i pałaców. Na samym tylko Dolnym Śląsku zewidencjonowano 767 zamków, pałaców i dworów. Na Opolszczyźnie jest ich ponad 200, a gdy do tego dodamy obiekty na Górnym Śląsku oraz w Niemczech i Czechach pojawia nam się naprawdę imponująca liczba.

Dziś większość obiektów wydaje się być zaniedbana. Jednak należy pamiętać o tym, że coraz więcej dawnych rezydencji szlacheckich pomału odzyskuje swój blask. W ostatnich dziesięcioleciach wyremontowano obiekty w Kraskowie, Kliczkowie, Karpnikach, Łomnicy, Wojanowie, Trzebieszowicach, Prężycach, Frączkowie, Izbicku, Jamach, Kamieniu Śląskim czy w Kończycach Małych i Wojnowicach. W większości z nich powstały hotele i restauracje. Niestety, ilość zamków i pałaców oczekujących w kolejce na swój ratunek jest dużo większa. I niestety, duża ich liczba za kilka bądź kilkanaście lat zniknie całkowicie. Podróż po dawnym Śląsku rozpoczynamy od Niemiec. W jej granicach znalazła się niewielka ilość zamków, z czego większość znajduje się w Dolnośląskich Łużycach Górnych. Głównym obiektem jest pałac w Bad Muskau, otoczony pięknym parkiem wpisanym nie tak dawno na listę UNESCO. Niezwykłe parki po tej stronie Nysy, nie są rzadkością. Równie ciekawe jak ten w Bad Muskau są parki w Kromlau oraz w Königshain.

Po przekroczeniu granicy wjeżdżamy w prawdziwą krainę zamków i pałaców. Na Dolnym Śląsku zagęszczenie szlacheckich rezydencji na danym terenie jest największe w Europie. Dawniej niemal w każdej wsi można było napotkać mały lub większy pałacyk. Do tego dodajmy stare, średniowieczne zamki i zwiedzając wszystkie możemy zatracić się w czasie. Z Dolnego Śląska przez Opolszczyznę docieramy na Górny Śląsk, który dla dawnych jego mieszkańców ma zawsze swoje miejsce w sercu. Tu, oprócz pięknych pałaców takich jak Pszczyna czy Promnice możemy znaleźć zamki, które dawniej broniły Królestwa Polskiego od ataków ze strony Śląska, a po niedawnej reformie administracyjnej znalazły się w jego nowych granicach. Mowa o tzw. Szlaku Orlich Gniazd. Niezwykłych warowniach, w większości wzniesionych przez króla Kazimierza Wielkiego i niestety, również w większości, zniszczonych w trakcie potopu szwedzkiego.

Ostatnim działem albumu są zamki i pałace śląskiej części Czech. Położone w powiecie Śląsko Morawskim zachwycają przede wszystkim urodą swoich wnętrz. Pałace w Bruntalu, Hradcu nad Moravici, Kravare czy w Raduni prezentują się tak, jakby dawne codzienne życie toczyło się w nich po dziś dzień.

Piękny jest Śląsk, piękne w nim zamki i pałace. Pamiętajmy, że ich istnienie zależy również od nas.

[Marek Gaworski]

---------------------------
Marek Gaworski: ''Śląsk bez granic. Zamki trzech narodów''. Strzelce Opolskie 2008, wydanie I. Format 17,5 x 24,5 cm, stron 128, liczne kolorowqe ilustracje

 

Komentarze

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com