Gościszów. Dzieje zamku

Książki, przewodniki » Pozostałe książki

Cena:28.60

Poszukiwania zaprowadziły mnie do syna ostatnich właścicieli posiadłości, barona Friedricha Karla von Eggelinga, a wielomiesięczne konsultacje zaowocowały bezcenną wiedzą i dostępem do nieznanych przekazów ikonograficznych [...]. W prezentowanej pracy starałam się zwrócić uwagę na mało znane epizody z historii zamku i jego nieprzeciętnych mieszkańców, na wartość obiektu jako zabytku architektury ze względu na jego wspaniały niegdyś wystrój rzeźbiarski. Zawarte w książce informacje, a także ilustracje, nie były nigdy dotąd publikowane w drukowanych opracowaniach.

Część pracy poświęcona jest Casparowi von Warnsdorffowi, fundatorowi przebudowy zamku z początku XVII wieku, człowiekowi wybitnemu, ale zupełnie nieznanemu zarówno niemieckiej, jak i polskiej literaturze historycznej. To pierwsze, poprzedzone wieloma latami poszukiwań, tak szczegółowe studium poświęcone tej postaci.

Odtwarzając dzieje gościszowskiego zamku i jego mieszkańców, pragnę przynajmniej część ich historii uratować i zachować w ludzkiej pamięci. W tym wypadku, a także w wielu innych, jest to już jedyny sposób na przetrwanie dziedzictwa śląskiej sztuki i historii.

----------------------------------------------
Małgorzata Stankiewicz: ''Gościszów. Dzieje zamku''. Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2009. Okładka miękka, format 14 x 20,5 cm, stron 132, czarno-białe ilustracje

 

Komentarze

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com