Góry Izerskie (cz. 1) - o mapach, kamieniach i wodzie

Książki, przewodniki » Pozostałe książki

Cena:256.20

     Książka jest częścią większego projektu, który opisuje Góry Izerskie na wszelkie możliwe sposoby. Pierwszą część, zatytułowaną „Góry Izerskie. O mapach, kamieniach i wodzie“, napisał zespół 70 fachowców i traktuje ona o przyrodzie nieożywionej. Opisuje też między innymi historię granic, działań wokół granicy państwowej, obserwacje meteorologiczne, stosunki wodne i pozyskiwanie wody pitnej. Na końcu dodany jest, jak do tej pory najobszerniejszy czesko-polsko-niemiecki słownik nazw miejscowości, rzek, skał i innych miejsc w terenie. Pogórze potraktowane zostało kompleksowo, włączając w to polską jego część.

     Oprócz technicznych informacji, z których niektóre są publikowane po raz pierwszy, jest w książce wiele rozdziałów, które spodobają się także czytelnikom, dla których kamienie i woda nie są ulubionym tematem. Wymienić tutaj można chociażby średniowieczne górnictwo rud cyny, dzieje černostudničnych kamieniarzy, dramatyczne wydarzenia na granicy państwowej, dotąd nie publikowane szczegóły z historii góry Jizery, osady Mýtiny, itd. 

Tytuł oryginału: Jizerské hory. O mapách, kamení a vodě 

 


[praca zbiorowa] ''Góry Izerskie - o mapach, kamieniach i wodzie''. Wydawnictwo RK (Roman Karpaš), Liberec. Okładka twarda, format 24 x 32,5 cm, stron 576, liczne ilustracje kolorowe i czarno-białe. Książka w języku czeskim

 

Zobacz także:
Góry Izerskie - o torfowiskach, roślinach i zwierzętach (cz. 2)
Góry Izerskie - o lesie, drewnie i ochronie przyrody (cz. 3)
Góry Izerskie - o historii i sztuce do 1813 roku (cz. 4) 
pozostałe książki Wydawnictwa RK w naszej księgarni

 

Komentarze

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com