Dzieje komunikacji autobusowej...

Książki, przewodniki » Pozostałe książki

Cena:38.40

     W maju 2013 roku oddano do użytku przebudowany dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach. Z tej okazji przygotowana została publikacja opisująca dzieje komunikacji pasażerskiej, zarówno tramwajowej jak i autobusowej, na terenie  Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach, jak również w pewnym zakresie w sąsiednich miastach i gminach, do których docierały autobusy kursujące na zlecenie MZKP. W książce wykorzystano materiały archiwalne wytworzona przez MZKP oraz część zachowanych dokumentów Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach, jakie znajdowały się w zasobach MZKP. Ważnym źródłem informacji były też wiadomości prasowe na temat komunikacji pasażerskiej, opublikowane m.in. przez tygodniki Gwarek i Życie Bytomskie, a także przez Dziennik Zachodni, Trybunę Robotniczą czy Gazetę Robotniczą.

     Książka kreśli obraz przemian w zakresie transportu pasażerskiego na przestrzeni kilkudziesięciu lat, ale zawiera także sporo ciekawostek. Gdzie na terenie powiatu tarnogórskiego planowano zbudować linię trolejbusową? Którędy zamierzano doprowadzić linię tramwajową do Tarnowskich Gór? Do których miejscowości w województwie opolskim docierały autobusy MZKP? W jakim okresie i na jakich trasach można było podróżować autobusami PKS Zawiercie i PKS Lubliniec na podstawie biletów MZKP? Kiedy zawarta została umowa o stosowaniu identycznych biletów i cenników we wszystkich liniach MZKP Tarnowskie Góry i KZK GOP? Te i wiele innych ciekawostek znaleźć można na kartach książki.

     Jej autor, Tomasz Rzeczycki znany jest jako satyryk, członek kabaretu radiowego Zespół Adwokacki "Dyskrecja" (1993-1997), mający na koncie występy m.in. w ramach Kabaretowej Sceny Trójki. Jest wnikliwym badaczem historii podziemnych tras turystycznych Polski. Jako pisarz debiutował książką "Góry Polski". Teksty na temat dziejów komunikacji autobusowej publikował m.in. na łamach "Kroniki Katowickiej"

 


Tomasz Rzeczycki: "Dzieje komunikacji autobusowej na terenie Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach". Okładka miękka, format 21 x 22,5 cm, stron 102, kolorowe i czarno-białe ilustracje

 

Komentarze

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com