Jelenia Góra w cieniu Hitlera

Książki, przewodniki » Pozostałe książki

Cena:29.40
 
Ocena:5.00, Głosy:1

     Dawny Hirschberg im Riesengebirge, czyli dzisiejsza Jelenia Góra... Tak bogata historia, a tak niewiele publikacji historycznych! Starając się uzupełnić tę lukę, postanowiliśmy stworzyć unikalną książkę, która szczególną uwagę skupia na latach 1933-1945, kiedy Adolf Hitler i jego zwolennicy byli u władzy w państwie zwanym III Rzeszą. Nie da się ukryć, że przedstawiliśmy jedynie wybrane epizody, albowiem nie sposób przedstawić wszystkich zagadnień związanych z tym okresem:

- śladami fałszywych funtów pod Jelenią Górą
- ośrodek szkoleniowy w pałacu Paulinum
- tragedia Schaffgotschów z Cieplic
- niezwykłe depozyty w książęcej wieży w Siedlęcinie
- ostatnia misja Gunthera Grundmanna w Karpnikach i w Cieplicach
- więzienne ofiary akcji "Nacht und Nebel" w Jeleniej Górze
- kopalnie i pozyskiwanie rudy uranowej w Kowarach oraz tajny zakład w Krzaczynie
- los więźniów i robotników przymusowych na terenie Hirschbergu oraz tajna produkcja zbrojeniowa w miejscowych zakładach
- tajna produkcja w zakładach Dorries-Fullner oraz w Askanii

     Ponadto aneksy o: budowie schronów przeciwlotniczych, dramatycznym meczu w obozie śmierci, rozterkach miejscowego członka Hitler-Jugend. I wreszcie kilka unikalnych tekstów o pierwszych miesiącach w Jeleniej Górze, tuż po zakończeniu II wojny światowej.

 


Szymon Wrzesiński, Paweł Kałafatiuk, Krzysztof Urban: "Jelenia Góra w cieniu Hitlera. Lokalne historie o skarbach i tajemnicach z lat 1933-1945". Agencja Wydawnicza CB, Warszawa 2016. Okładka miękka, format 14,5 x 20,5 cm, stron 192, czarno-białe ilustracje

 

Komentarze

 • Hiszbuś
  2016-11-08 13:42
   

  Unikalne zdjęcia polskich jeńców w Hirschberg, albo więźniów, do tego hitlerowskie imprezy na rynku a do tego kilka naprawdę ciekawych historii i aneksy z opisem przyjazdu Polaków do jeleniej góry w 1945 roku. Lektura obowiązkowa. Nie ma takiej drugiej o dziejach Jeleniej Góry.

 • Dodaj link do:
 • digg.com
 • delicious.com
 • wykop-pl
 • facebook.com