Johann Hase. Rzeźbiarz z Ząbkowic Śląskich

Książki, przewodniki » Pozostałe książki

Cena:24.70

     Dzierżoniów i Ząbkowice Śląskie należały do mniejszych ośrodków rzeźbiarskich w całym okresie nowożytnym. Większe zamówienia realizowali w tym regionie rzeźbiarze wrocławscy, świdniccy, a być może także z Nysy. Dzierżoniów i Ząbkowice Śląskie osiągnęły największą „niezależność” w rzeźbie w pierwszej ćwierci XVII w., wówczas działał tu Johann Hase. W książce zaprezentowano informacje archiwalne, dzieła pewne i przypisane, cechy charakterystyczne oraz genezę twórczości rzeźbiarza.

     Jakub Jagiełło – dr historii sztuki, badacz rzeźby nowożytnej na Dolnym Śląsku. Doktoryzował się na Uniwersytecie Warszawskim. Kierownik i wykonawca trzech grantów naukowych Narodowego Centrum Nauki. Autor książek, m.in. Hermann Fischer. Rzeźbiarz z Nysy (2014), Renesansowe i manierystyczne portale Dolnego Śląska (2013), Johann Pol. Rzeźbiarz z Głogowa (2013), Zapomniane miejsca Dolnego Śląska. Sudety Zachodnie (2012), Kościół w Dłużycach (2005; współautor) iDwór renesansowy w Dziewinie (2004) oraz wielu publikacji przewodnikowych i krajoznawczych. Autor kilkunastu artykułów naukowych.

 

Spis treści:

- Wstęp
- Rzeźba manierystyczna w Ząbkowicach Śląskich i w Dzierżoniowie na tle rzeźby Dolnego Śląska
- Johann Hase w dotychczasowych badaniach
- Życiorys Johanna Hasego
- Dzieła potwierdzone Johanna Hasego
- Dzieła przypisane Johannowi Hasemu
- Atrybucje odpisane Johanowi Hasemu
- Geneza artystyczna
- Indeks osób
- Indeks miejscowości
- Bibliografia

 


Jakub Jagiełło: "Johann Hase. Rzeźbiarz z Ząbkowic Śląskich", z serii "Rzeźbiarze Dolnego Śląska". Wydawnictwo CM, Warszawa 2015, wydanie I. Okładka miękka, format 16 x 22 cm, stron 100, czarno-białe i kolorowe ilustracje

 

Zobacz także:
- pozostałe książki Wydawnictwa CM 
- seria "Rzeźbiarze Dolnego Śląska"

 

 

Komentarze

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com