W rozdziale pierwszym opisujemy historię pocztowych kart korespondencyjnych, wykorzystując głównie informacje dotyczące tego typu korespondencji w Niemczech, gdyż w granicach tego państwa w tym czasie znajdowała się Przecznica.
Drugi rozdział to historia Przecznicy. Zamieściliśmy w nim większość informacji, które udało nam się uzyskać. Bardzo wiele z nich pochodzi z prywatnego archiwum pana Johema Birka, byłego mieszkańca Przecznicy. Oprócz tego korzystaliśmy z informacji przekazywanych nam przez innych byłych mieszkańców. Uwzględniliśmy również dane pochodzące z zasobów archiwalnych i muzealnych oraz zawarte w dostępnej literaturze.
Rozdział trzeci zatytułowaliśmy: Turystyka i turyści w Przecznicy. Zostały w nim umieszczone ogólne informacje związane z rozwojem turystyki w Sudetach oraz w Przecznicy, bowiem miejscowość ta była odwiedzana przez liczne rzesze letników. Szczególną uwagę poświęcamy Arno Henschelowi, najbardziej znamienitemu turyście i twórcy, który wielokrotnie w latach dwudziestych i trzydziestych minionego wieku przebywał w Przecznicy. Był to znany i ceniony malarz, grafik i rysownik tworzący w pierwszej połowie XX wieku.
Rozdział czwarty zawiera reprodukcje tych widokówek Przecznicy, do których udało nam się dotrzeć wraz z opisami tego co na nich przedstawiono. Znajdujące się na nich obrazy przedstawiają wioskę do roku 1945. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas informację poszerzą wiedzę o tym zakątku Dolnego Śląska.
Maria Höfer, Andrzej Zuterek: "Przecznica w Górach Izerskich. Historia i widokówki". Franciszkańskie Wydawnictwo św. Antoniego, Wrocław-Berlin 2013. Okładka miękka, format 21 x 30 cm, stron 156, czarno-białe i kolorowe ilustracje
świetna lektura nie tylko dla mieszkańców Przecznicy. Ukazuje kilkaset lat życia mieszkańców górskiej wioski. Książka bardzo bogata w ciekawe stare zdjęcia i pocztówki. Polecam!!