"Legnica 1945" to publikacja ukazująca upadek pewnego mitu i koniec nadziei niemieckich mieszkańców Dolnego Śląska, i tym samym Legnicy, na powstrzymanie sowieckiej nawały na linii Odry. Autorzy, specjalizujący się w militarnych dziejach tej części Polski prezentują praktycznie nieznane lub mało znane fakty oraz wydarzenia ze stycznia i lutego 1945 roku, do jakich doszło w rejonie Malczyc, Prochowic oraz Legnicy.
Książka powstała na podstawie dostępnej literatury, wspomnień oraz dokumentów źródłowych, zwłaszcza radzieckich. Przedstawiono w niej nie tylko przełomowe momenty toczonych walk, ale także nieznane dotychczas epizody oraz przykłady bohaterstwa i osiągnięć zwykłego żołnierza obu walczących stron. Stanowi ona swego rodzaju próbę odpowiedzi na rolę Festung Liegnitz (Twierdzy Legnica) oraz ukazania losów miasta i jego mieszkańców w schyłkowym etapie II wojny światowej. Obala funkcjonujące niegdyś mity zarówno o „niezwykle ciężkich” walkach , jak i „zajęciu miasta bez jednego wystrzału”. To cała prawda o zdobyciu Legnicy, która – jak się okazało – jest nieco zaskakująca.
Robert Primke, Maciej Szczerepa, Wojciech Szczerepa: "Legica 1945". Wydawnictwo Archiwum-System, Jelenia Góra 2016. Okładka miękka, format 14,5 x 20,5 cm, stron 168, czarno-białe ilustracje