Początki wyrobu papieru w Dusznikach-Zdroju giną w mrokach dziejów. Wiemy, że w 1562 r., kiedy hrabstwo kłodzkie podlegało Królestwu Czech, papiernia została sprzedana przez Ambrosiusa Teppera przybyłemu z Saksonii Nicolausowi Kretschmerowi. Kiedy więc została założona? Odpowiedzi na to pytanie nadal poszukujemy. Na początku XVII w. wezbrane wody Bystrzycy Dusznickiej mocno uszkodziły papiernię, należącą wówczas do Gregora Kretschmera. Ten jednak do 1605 r. młyn odbudował i doprowadził swoje przedsiębiorstwo do wielkiej świetności…
Wytwarzany tu papier przez wieki sprzyjał rozwojowi kultury, nauki, sztuki. Pisali na nim królowie Czech, Polski i Prus. Włodarze licznych miast oraz duchowni z okolicznych parafii spisywali na dusznickich arkuszach dokumenty, sporządzali księgi. Papier z Dusznik wykorzystywali liczni artyści, wśród nich Fryderyk Chopin, przebywający na kuracji w tutejszym uzdrowisku.
ze Wstępu
Maciej Szymczyk, Rafał Eysmontt, Rainer Sachs, Marta Nowicka: "Młyn, co zboża nie miele. Dzieje papierni w Dusznikach-Zdroju". Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Duszniki-Zdrój 2019. Okładka miękka, format 17 x 24 cm, stron 64, czarno-białe i kolorowe ilustracje