Oddajemy do Waszych rąk drugie wydanie "Przewodnika po żydowskim Wrocławiu", który w 2016 r. wzbudził duże zainteresowanie czytelników. Wówczas adresowaliśmy go do turystów i osób zainteresowanych kulturą żydowską. Dziś moglibyśmy napisać, że polecamy go wszystkim tym, których fascynuje historia tego niezwykłego miasta, jakim jest Wrocław. Bo nasza publikacja opowiada o historii Wrocławia — nie żydowskiej, niemieckiej, czy polskiej. W przypadku tego miasta wszystkie te elementy złożyły się na tożsamość Wrocławia i dziś pomijanie któregokolwiek z nich byłoby wielkim błędem.
Wrocław to miasto którego dziedzictwo żydowskie jest ewenementem w skali ogólnopolskiej. O jego bogactwie świadczy fakt, że jest spadkobiercą zarówno niemieckich, jak i polskich Żydów. Obie społeczności — choć w różny sposób — przyczyniły się do jego rozwoju i zapewniły ważne miejsce w historii europejskiej.
W 2019 r. Olga Tokarczuk — laureatka Nagrody Nobla z dziedziny literatury — mówiąc o Wrocławiu wyrzekła znamienne słowa: To miasto po wojnie zostało ufundowane na historycznym paradoksie: skazane na zagładę przez niemieckich obrońców, zostało z miłością odbudowane rękami przybyszów, imigrantów, nowych osiedleńców. Wśród tych nowych przybyszów byli także polscy Żydzi, którzy czynnie włączyli się w proces odbudowy i rozwoju miasta. Oni także na zawsze pozostawili ślad w powojennej historii Wrocławia.
[fragment wstępu]
Tamara Włodarczyk, Jerzy Kichler: "Przewodnik po żydowskim Wrocławiu". Wydawnictwo AD REM, Jelenia Góra 2019, wydanie II, rozszerzone. Okładka miękka, format 12,5 x 20,5 cm, stron 256, kolorowe i czarno-białe ilustracje