Od dawnych lat świadectwem zainteresowania polskiej publiczności uzdrowiskami dolnośląskimi są przewodniki publikowane z inicjatywy władz uzdrowiskowych i wrocławskiej oficyny Kornów. Już w 1777 r. reklamowano "zdroje zdrowe" w Kudowie, Dusznikach, Starym Zdroju, Jedlinie, Szczawnie i Świeradowie. Inne opracowanie z 1821 roku opisuje "Wody mineralne szląskie i hrabstwa glackiego".
Do tych wód corocznie przybywały tysiące kuracjuszy z Galicji, Królestwa Polskiego, Pomorza i Litwy, a począwszy od XVIII wieku, szczególnie z Wielkopolski. Tutaj nie tylko leczyli się i udzielali w życiu towarzyskim, ale także zwiedzali okolice. W latach 1878-1880 ukazał się w Poznaniu niewielki druk autorstwa Gottloba Scholtza "Chudoba" popularyzujący walory i możliwości kuracyjne Kudowy-Zdroju, natomiast z 1894 roku pochodzi broszura "Kąpiele w Reinerz" reklamująca zdrój dusznicki.
Oryginał prezentowanego informatora o Polanicy-Zdroju - "Altheide. Wody lecznicze dla chorych na serce" - wydrukowany został w 1914 roku "czcionkami Drukarni Dziennika Polskiego Towarzystwa Aukcyjnego" w Poznaniu