„Izerbejdżan od kuchni” czyli książka kucharska z wkładką literacką to 3 wydanie publikacji autorstwa Grzegorza Żaka, w opracowaniu Wiesławy Polańskiej (kulinaria) i Agnieszki Zakens (elementy plastyczne i projekt okładki). Wiersze, treści zakręcone i główny bohater – Wopista Czesław – co potrawy serwuje przepisowo.
Chciałem napisać nową przystawkę do nowego wydania po latach. Bo Izerbejdżan zaczął żyć swoim życiem – i jako nazwa, i jako ojczyzna faktyczna i duchowa wariatów z pozytywną nakrętką. Powstał Centralny Słup Graniczny Izerbejdżanu, punkrockowy zespół i festiwal Izerbejdżan (pozdrowienia dla Tea!) i wiele idei tudzież kancepcji (przez wielkie anarchistyczne A w środku!). Zasiadłem do pisania bazując na materiale zastanym. Przystawka mimo nie pierwszej świeżości okazała się satysfakcjonująca. Postanowiłem – także z lenistwa – że zostaje. Oczywiście uważny czytelnik wie, że nie ma czegoś takiego jak „pierwsza świeżość”. Uważny czytelnik Michaiła Bułhakowa, gwoli konkretu.
Grzegorz Żak
Spis treści:
- Przystawka (nie większa niż życie)
- Wopista Czesław i naleśnik dosyty
- Wopista Czesław i zupa o wdzięcznie brzmiącej nazwie
- Wopista Czesław i kiełbasa
- Racuchy Orleańskie, czyli Wopista Czesław spotyka Hardcorowego Wiktora
- Wopista Czesław i legendarny omlet
- Wopista Czesław i zupa o dźwięcznie brzmiącej nazwie albo „Hobbit czyli quo vadis musica?
- Wopista Czesław i jajecznica orgiastyczna czyli Jaja Księciunia na Jajach Józefa
- Wopista Czesław i żurek
- Wopista Czesław i smażony ser
- Wopista Czesław i fasolka po izersku
- Wopista Czesław i bigos Babci Wiewiórkowej
- Wopista Czesław i Biathlon
- Wopista Czesław i Stóg Izerski
- Wopista Czesław i schab ze śliwkami
Grzegorz Żak: "Izerbejdżan od kuchni. Książka kucharska z wkładką literacką". Wydawnictwo AD REM, Jelenia Góra 2021, wydanie II. Okładka miękka, format 17 x 24 cm, stron 88