Gdy skończyłem pisać o schroniskach sudeckich, nawiano mnie, żeby opisać także schroniska karpackie. Czy można napisać coś nowego o karpackich schroniskach, inni właściwie już wszystko napisali: Józef Nyka, Tomasz Biesik, Ryszard Bogdziewicz, Janusz Konieczniak, Władysław Krygowski i inni powiezieli już wszystko. Właściwie tylko schroniska otwarte w XXI wieku nie zostały opisane. To zdecydowało, że postanowiłem napisać o schroniskach karpackich, obecnie znajdujących się w Polsce.
Zamieściłem tu tylko schroniska turystyczne, bez schronisk młodzieżowych, altan i chatek studenckich. W paru wypadkach miałem wątpliwości, czy to jest schronisko turystyczne, czy tylko zajazd, czy chatka studencka. Właściciele zapewniali mnie, że była to chatka, obecnie jest to schronisko, ma stałego gospodarza, który mieszka w budynku schroniska przez cały rok.
Czy to są wszystkie schroniska na opisywanym obszarze? Trudno mi na to odpowiedzieć, może są jeszcze schroniska powstałe w ostatnim czasie do których nie dotarłem. A może ja opisałem schroniska, które w międzyczasie uległy likwidacji? Przy schroniskach, które pełnią swoją funkcję podałem adres i numer telefonu. Przy nieistniejących schroniskach brak jest adresu.
[z Przedmowy]
Bernard Kopiec: "Karpackie schroniska w Polsce. Beskidy, Gorce, Pieniny, Tatry". Goldpress, Zabrze 2016. Okładka miękka, format 17 x 21 cm, stron 264, liczne czarno-białe ilustracje
Zobacz także:
Sudeckie schroniska turystyczne, cz. 1
Sudeckie schroniska turystyczne, cz. 2 i 3
Sudeckie schroniska turystyczne, cz. 4 i 5