Jak funkcjonował tajny zakład prowadzący strategiczną produkcję na potrzeby jednego z mocarstw zimnej wojny? Czy był zamaskowany głęboko pod ziemią i niemożliwy do wykrycia przez samoloty rozpoznawcze wroga? Czy jego załogę odizolowano od społeczeństwa? W przypadku obiektu, któremu na potrzeby toczącego się śledztwa nadano kryptonim J.G., rzeczywistość była zgoła odmienna. Zakład rozpoczął funkcjonowanie kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej na przygranicznych terenach Dolnego Śląska, dopiero co włączonych w granice Polski. Służyć miał jednemu z najtajniejszych programów militarnych Związku Radzieckiego.
Opisane w tej książce dzieje obiektu o kryptonimie J.G. odtworzone zostały w znacznym stopniu na podstawie dokumentów Wojsk Ochrony Pogranicza oraz terenowych organów administracji państwowej. Chociaż nikt z zewnątrz nie miał prawa dowiedzieć się o specyfice realizowanej tam produkcji, to jednak odkryte w archiwach dokumenty są bezlitosne. Ukazują one zarówno zaskakującą historię obiektu J.G., jak i jego utajniane przed wrogiem przeznaczenie.
Tomasz Rzeczycki: "Tajny obiekt kryptonim J.G. Na tropie sudeckiego uranu" z serii "Z archiwum tajemnic". Wydawnictwo Technol, Kraków 2021, wydanie I. Okładka miękka, format 17 x 24 cm, stron 124, czarno-białe ilustracje.