Szanowni Państwo,
Historia zamku w Karpnikach sięga mrocznych czasów średniowiecza. Już wtedy w tym miejscu stała budowla rycerska otoczona fosą. Na przestrzeni wieków zamek należał do najznamienitszych śląskich rodów. Jego obecny wystrój zawdzięczamy rodzinie królewskiej, a konkretnie najmłodszemu z braci króla Fryderyka Wilhelma III, który to przebudował go wedle modnego wśród ówczesnej arystokracji neogotyckiego stylu Tudorów. Po przyłączeniu przez Fryderyka Wielkiego Śląska do państwa Pruskiego Karkonosze zyskały miano najwyższych gór w Prusach, a ich odległość od Berlina nie była bez znaczenia. W 1822 rozpoczęto remont zamku, który trwał aż do roku 1846. Nie przeszkadzało to jednak w korzystaniu z jego pomieszczeń, ponieważ prace odbywały się pod nieobecność rodziny królewskiej.
W tym czasie w zamku bywali car Mikołaj z małżonką, królowa Bawarii, badacz i podróżnik Humbolt, książę Niekier, a także przyszły cesarz Wilhelm I, który miał namiętny romans z Elizą Radziwiłł. To były najlepsze czasy dla zamku w Karpnikach. Na skutek dziedziczenia właścicielami rezydencji zostali Książęta Hescy. Obiekt przekształcono w muzeum, a ówcześni posiadacze nie zaglądali już do niego zbyt często. Po II wojnie światowej wielokrotnie zmieniał właścicieli — aż do smutnego końca, czyli całkowitego wyeksploatowania.
Zamek w Karpnikach został przeze mnie zakupiony w roku 2009 ze względu na jego wyjątkowo piękne położenie i odczuwaną przeze mnie potrzebę ocalenia niewątpliwie bardzo ważnego dla europejskiej kultury obiektu — czego dowodem było uhonorowanie go w 2011 tytułem „Pomnika Historii Prezydenta RP". Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce książkę o tym niezwykłym i szczególnym miejscu. Wspólnie z autorem i wieloletnim przyjacielem zamku, Panem Markiem Gaworskim, życzymy Państwu miłej lektury.
Jacek Masior
Marek Gaworski: "Zamek Karpniki. Schloss Fischbach". Wydawnictwo Matiang, Strzelce Opolskie 2022. Okładka twarda, format 17 x 24 cm, stron 138, czarno-białe i kolorowe ilustracje, archiwalne i współczesne. Wydawnictwo dwujęzyczne, polsko - niemieckie