UWAGA: przewodnik w przedsprzedaży, planowany termin ukazania się: koniec kwietnia 2025 r!
Przewodniki zakupione w przedsprzedaży będą z autografami autorów :)
Góry Izerskie, które po polskiej stronie Sudetów stanowią ich najdalej na zachód wysuniętą część, zawsze były w cieniu Karkonoszy. Po pierwsze są od nich niższe, po drugie z powodu, na pierwszy rzut oka, ich mniejszej atrakcyjności. Przy bliższym poznaniu okazują się bardzo atrakcyjne i naprawdę nie sposób zgodzić się z opinią nestora polskiej turystyki, Mieczysława Orłowicza, który napisał: „Zalesione wały o typie Gubałówki, na ogół płaskie i pozbawione przełęczy, porosłe aż po grzbiety pięknymi lasami i ubogie w widoki to Góry Izerskie”.
Przedzielone granicą, Góry Izerskie tworzą jak gdyby dwa różne światy. Dla osób znających tylko polską część, to w zasadzie góry dość płaskie, z długimi odcinkami, doskonale nadającymi się na lekkie spacery, jazdę rowerem, czy wędrówkę na nartach. Tymczasem po stronie czeskiej mamy dużo skał, głęboko wciętych dolin, stromych zboczy i niezwykłych widoków. Obie części różnią się też pod względem kulturowym.
By zrozumieć fenomen Gór Izerskich, trzeba poznać je z obu stron granicy. Dzisiaj granicę przekraczać możemy niemal wszędzie – dotarcie na czeską stronę nie jest trudne i warto tak planować swe trasy, by zahaczyć w czasie wędrówki o Góry Izerskie u naszych południowych sąsiadów.
Góry Izerskie ulegają ciągłym przemianom. Co rusz pojawiają się nowe atrakcje, ciekawe miejsca do zwiedzania, szlaki, czy inne udogodnienia. Wraz z Wydawnictwem Rewasz będziemy niezmiernie wdzięczni za przesłane uwagi, informacje o nowościach, czy zmianach na szlakach. Piszcie!
Waldemar Brygier
Katarzyna Potocka-Brygier
redakcja@naszesudety.pl
Waldemar Brygier, Katarzyna Potocka-Brygier: "Góry Izerskie polskie i czeskie, przewodnik dla prawdziwego turysty". Wydawnictwo Rewasz, wydanie 1, Pruszków 2025. Okładka miękka, ze skrzydełkami, format 12 x 16,5 cm, stron 389, kolorowe i czarno-białe ilustracje