Książka przybliża losy Żydów polskich i niemieckich, którzy tuż po zakończeniu II wojny światowej znaleźli się na terenie Jeleniej Góry i okolicy. Ich historie, opisywane z perspektywy regionalnej, są osadzone w kontekście społeczno-politycznym powojennej Polski, ukazując położenie ocalałej z Zagłady ludności żydowskiej. Szczególne miejsce w publikacji zajmuje opis lokalnych instytucji życia żydowskiego m.in.: komitetów, partii politycznych, placówek edukacyjnych czy opieki zdrowotnej. Część książki stanowi również aneks źródłowy zawierający wybór istotnych archiwaliów dotyczących życia żydowskiego w pobliżu Karkonoszy. Publikacja ta z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników regionu, ale także osoby zaciekawione dziejami najnowszymi i życiem żydowskim w kraju po 1945 roku.
Marek Szajda – absolwent historii i etnologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiował także w Krakowie, Tel Awiwie i Jerozolimie. Doktorant w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz starszy specjalista w Dziale Badawczym Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu. Interesuje się historią i kulturą Żydów, najnowszą historią Polski, dziejami Śląska, regionalistyką oraz historią mówioną. Sekretarz redakcji „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej” oraz „Rocznika Jeleniogórskiego”.
Marek Szajda: "Ludność żydowska w Jeleniej Górze po 1945 roku". Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Wrocław 2021. Okładka miękka ze skrzydełkami, format 17 x 24 cm, stron 278