Poszukując informacji o właścicielach zamku Grodno, leżącego między Wałbrzychem a Świdnicą, S. Wrzesiński i K. Urban jako jedyni przeprowadzili tak szeroko zakrojoną kwerendę. Jej efekt okazał się zaskakujący! Odnaleźliśmy szereg niepublikowanych dokumentów berlińskiego konserwatora ze szczegółowym opisem kilku tajnych transportów do Zagórza Śląskiego. Dotarliśmy również do oryginalnych i nieznanych dotąd maszynopisów dolnośląskiego konserwatora Günthera Grundmanna, składającego tuż po zakończeniu wojny w 1945 roku meldunki przedstawicielom amerykańskich ekip poszukiwawczych! Interesujące okazały się również artykuły prasowe z lat 30., które informują m.in. o tajnej skrytce w pałacu barona von Zedlitz w Zagórzu Śląskim. Ponadto podczas poszukiwania materiałów na terenie Niemiec nabyliśmy zestaw unikalnych zdjęć wykonanych w okresie III Rzeszy na zamku Grodno, zwanym wówczas Kynsburg.
Przedstawiliśmy również losy powojennych odkryć skarbów w okolicy słynnego zamczyska, począwszy od Armii Czerwonej, poprzez ekipę z Urzędu Starostwa w Świdnicy, polskich osadników aż po inspektorów Przedsiębiorstwa Poszukiwań Terenowych z Wrocławia. Z myślą o regionalistach i turystach przygotowaliśmy kilka aneksów, zawierających opis wyprawy na zamek w czerwcu 1947 r. oraz drugiej, dziesięć lat później, nad Jezioro Bystrzyckie leżące u stóp malowniczych ruin. Ciekawostką jest też opis szlaku turystycznego biegnącego z Wałbrzycha do zamku Grodno, zamieszczony w przewodniku z 1955 r. Na koniec przypomnieliśmy kontrowersyjne listy niemieckiego sapera Leonharda von Schrecka, który rzekomo pod koniec wojny uczestniczył w wyprawie mającej na celu ukrycie tajnego depozytu m.in. w podziemiach górnego zamku!
Szymon Wrzesiński, Krzysztof Urban: "Skarby III Rzeszy pod zamkiem Grodno. Historia dzieł sztuki odkrytych między Wałbrzychem i Świdnicą". Wydawnictwo CB, Warszawa 2017. Okładka miękka, format 14,5 x 20,5 cm, stron 202, czarno-białe ilustracje