Libereckie Wydawnictwo RK wydało książkę, a raczej wielką księgę patrząc na jej objętość, zatytułowaną „Góry Izerskie – o torfowiskach, roślinach i zwierzętach” (czes. Jizerské Hory - o rašeliništích, květeně a zvířeně). Wydana została w formacie 23 x 32 cm, ma 440 stron i ponad 1200 reprodukcji i zdjęć. Jest to drugi tom ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest próba opisania Gór Izerskich na wszelkie możliwe sposoby. Pierwszy tom ukazał się w 2009 roku i poświęcony był mapom, kamieniom i wodzie: „Góry Izerskie – o mapach, kamieniach i wodzie“ (czes. Jizerské Hory – o mapách, kamení a vodě).
Książka jest dziełem ponad 60 autorów, specjalistów z różnych dziedzin i opisuje przede wszystkim przyrodę ożywioną. Poszczególne rozdziały poświęcone są na przykład mchom, porostom, grzybom, roślinom wyższym, a także przedstawicielom świata zwierzęcego, od mikroorganizmów po duże ssaki. Ochronie przyrody, leśnictwu i myślistwu poświęcony będzie trzeci tom, którego ukazanie się jest planowane na jesień przyszłego roku.
Góry Izerskie i ich pogórze potraktowane zostały kompleksowo, bez rozróżniania na część polską i czeską, co jest dodatkowym walorem dzieła, cennym dla polskich miłośników pasma. W książce znajdują się też informacje publikowane w niej po raz pierwszy, na przykład o grzybach, o przedstawicielach fauny i flory, którzy do tej pory nie byli notowani na terenie Republiki Czeskiej, a nawet na świecie. Ciekawym uzupełnieniem są teksty o magicznych właściwościach niektórych roślin, legendach związanych z torfowiskami, roślinach trujących, czy też o historii niezwykłych zbiorów przyrodniczych, jakie posiadali Schaffgotschowie.
[red] „Góry Izerskie – o torfowiskach, roślinach i zwierzętach” (czes. Jizerské Hory - o rašeliništích, květeně a zvířeně). Wydawnictwo RK (Roman Karpaš), Liberec 2013. Okładka twarda, format 23 x 32 cm, 440 stron, ponad 1200 reprodukcji i zdjęć. Książka w języku czeskim.
Zobacz także:
Góry Izerskie - o mapach, kamieniach i wodzie (cz. 1)
Góry Izerskie - o lesie, drewnie i ochronie przyrody (cz. 3)
Góry Izerskie - o historii i sztuce do 1813 roku (cz. 4)
pozostałe książki Wydawnictwa RK w naszej księgarni
Prawdziwa izerska biblia, jedynym mankamentem jest fakt, że to księga w języku czeskim, ale przy odrobinie uwagi, można zrozumieć język naszych południowych sąsiadów. Polecam książkę, jak i pierwszy tom izerskiego kompendium