W regionie jeleniogórskim przed II wojną światową nie mieszkało wielu Żydów. W kilku miejscowościach działały niezbyt liczne (poza Zgorzelcem) gminy żydowskie, które wybudowały własne synagogi. Co nie znaczy, że żydowscy mieszkańcy tych terenów nie pozostawili po sobie śladów materialnego dziedzictwa. Wręcz przeciwnie – do dziś pozostały po nich wspaniałe fabryki, obiekty handlowe czy nawet pałace.
Natomiast po II wojnie światowej w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Lubawce i Zgorzelcu osiedlili się polscy Żydzi, zakładając liczne organizacje żydowskie, które intensywnie działały przez kilka powojennych lat. W tych czterech miejscowościach powstały także oddziały naszej organizacji – Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i zapewniały mieszkającym tam Żydom kontakt z językiem jidysz i kulturą żydowską. W 1945 r. w Cieplicach zamieszkał także Marian Feldman – wiceprzewodniczący TSKŻ i jeden z ważnych liderów warszawskiego oddziału.
Artur Hofman (ze wstępu)
SPIS TREŚCI:
- Bolesławiec
- Jelenia Góra
- Kamienna Góra
- Karpacz
- Leśna
- Lubań
- Lubawka
- Zgorzelec/Görlitz
- Indeks osobowy
- Słownik terminów
Tamara Włodarczyk: "Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku: region jeleniogórski". Wydawnictwo Ad Rem, Jelenia Góra 2021. Okładka miękka, format 12,5 x 20,5 cm, stron 188, kolorowe i czarno-białe ilustracje